22 listopada w Europejskim Centrum Solidarności zebrali się uczniowie, kadra nauczycielska, dyrektorzy placówek oświatowych, kombatanci, seniorzy, władze Gdańska, by o 11:11 uczestniczyć w uroczystym koncercie upamiętniającym święto 11 listopada.

Jeszcze przed galą uczestnicy_uczestniczki zajęć teatralnych w Pałacu Młodzieży pod kierunkiem pani Magdaleny Kłosińskiej przygotowali scenki przedstawiające życie w dawnej Polsce. Młodzi aktorzy_młode aktorki wcielili_ły się w znane postaci historyczne. W holu ECS – u można było spotkać m.in. protestujących przedstawicieli kultury, którzy na transparentach wypisali hasła sprzeciwu wobec decyzji władz w sprawie niezgody na wystawianie sztuk teatralnych. Pod główną salą przechadzały się Elżbieta Zawadzka (kurierka z czasów II wojny światowej), Danuta Siedzikówna (sanitariuszka AK), Anna Walentynowicz (słynna działaczka), Emilia Plater (waleczna feministka), Zofia Stryjeńska (malarka, graficzka), Ignacy Paderewski (polski pianista, kompozytor, mąż stanu i polityk), Klementyna Hoffmanowa (pisarka, pedagożka, działaczka społeczna żyjąca na przełomie XVIII i XIX wieku), Olga Drahnowska – Małkowska (jedna z twórczyń polskiego skautingu, harcerka). W wejściu do sali koncertowej ustawiła się grupka dzieci w strojach robotników ze Stoczni Gdańskiej wraz z Anną Walentynowicz - działaczką NSZZ „Solidarność”.

Zdzisław Beksiński (polski inżynier, architekt, malarz, rzeźbiarz, rysownik), w którego wcielił się jeden z uczestników zajęć teatralnych, stał przy sztalugach i zainteresowanym przechodniom udzielał odpowiedzi na pytania o to, kim jest.

Niedaleko postawiono tablicę, na której każdy mógł zapisać słowami składniki niepodległości. Wśród haseł znalazły się, m. in. miłość, wolność słowa, praca.

            Na ławeczce obok przysiadła Maria Konopnicka wraz z grupką dzieci. Ta wybitna pisarka, poetka walczyła o prawa kobiet i dzieci. W pięknych strojach z epoki przechadzała się po Europejskim Centrum Solidarności, wzbudzając zainteresowanie tych, którzy tego dnia przyszli na koncert.

            O 11:11 polonezem wykonanym przez dyrektorów gdańskich placówek oświatowych rozpoczęła się uroczystość pod hasłem „MY dla NIEPODLEGŁEJ”. W powitaniu zaproszonych gości głos zabrali Grzegorz Szczuka i Grzegorz Kryger. Po części wstępnej na scenę wychodzili kolejni wykonawcy koncertu, podczas którego można było usłyszeć m.in. utwory: „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Dziś idę walczyć, mamo”, „Mury”, „O mój rozmarynie”, „Dziewczyna z granatem”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Oprócz piosenek były też układy taneczne uczniów_uczennic z gdańskich szkół. Pomiędzy występami dyrektorki i dyrektorzy czytali fragmenty LISTÓW POWSTAŃCÓW. Koncert zakończył się wykonaniem utworu „Kocham wolność”. Do wspólnego śpiewania zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy koncertu wraz z publicznością licznie zgromadzoną w Europejskim Centrum Solidarności.

            Pięknym akcentem podczas tej uroczystości były sfilmowane ŻYCZENIA DLA POLSKI, przygotowane przez Pracownię „Dziennikarskim okiem” z Pałacu Młodzieży. Uczestnicy_uczestniczki zajęć w swoich słowach skierowanych do Polski mówili o pięknie swojej ojczyzny, życząc jej szczęśliwych mieszkańców, życia w pokoju i rozwijania się dla dobra jej obywateli_obywatelek. Wspólna fotografia zakończyła tę wyjątkową uroczystość z okazji 11 listopada. Koncert „MY dla NIEPODLEGŁEJ” był ważnym wydarzeniem na edukacyjnej i obywatelskiej mapie Gdańska.

 

 

                                                                                   Justyna Wołoszyk – Brzezińska

                                                                                   (Pałac Młodzieży, Pracownie „Kreacje literackie” i „Dziennikarskim okiem”)